Wideorejestrator MIO MiVue 698 Dual – recenzja

Kategorie artykułu:

Opublikowany:

- Reklama -

W dzisiejszym materiale testujemy wideorejestrator MIO MiVue 698 Dual. W testach pomógł mi Michał, który przez ostatnie dwa tygodnie nagrywał MIO MiVue 698 Dual wszystko to, co widzi na co dzień kierowca trolejbusu komunikacji miejskiej. Jak sprawuje się kamera w praktyce?

Mio MiVue 698 Dual jak wskazuje sama nazwa, składa się z dwóch kamer. Przednia ma możliwość nagrywania w maksymalnej rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli z szybkością 30kl/s. Kamera tylna nagrywa w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i z taką samą szybkością. Plusem jest jasność obiektywów. Producent wyposażył sprzęt kolejno w obiektyw o przysłonie F/1.8 z przodu oraz f/2.0 z tyłu. Kąt nagrywania wynosi dla obu obiektywów 140 stopni. Kamera obsługuje karty microSD o pojemności do 128GB.  Przednia kamera montowana za pomocą znanego już z poprzednich modeli uchwytu a tylną kamerę montujemy na taśmie dwustronnej. Na potrzeby testów, dołożyliśmy również przyssawkę by sprawdzić optymalne miejsce kamery dla rozszerzenia widoku z przodu trolejbusu.

W zestawie mamy również przewody zasilające do obydwu kamer. Główny zasilający ma długość 3 metrów, a kabel potrzebny do podłączenia tylnej kamery ma długość 7 metrów, co spokojnie wystarczy na sprytne jego schowanie nawet w pojazdach typu kombi. Należy zwrócić również uwagę, że kamery są wykonane bardzo solidnie i z dobrej jakości materiałów.  Obsługa kamery sama w sobie jest bardzo prosta i poruszanie się po menu wykonujemy za pomocą czterech przycisków zamontowanymi z prawej strony obudowy. Przyciski są dość spore, więc sterowanie nie sprawia problemów.

Kamera wyposażona jest w bardzo ciekawe funkcje jak LDWS. Jest to system ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu. Możemy wybrać przy tym dwa różne sposoby ostrzegania m.in. za pomocą dźwięku ostrzegawczego bądź komunikatu głosowego w języku angielskim.  Aby system działał poprawnie musimy przeprowadzić kalibrację względem horyzontu i maski auta. Moduł GPS na nagranym filmie automatycznie zapisuje naszą lokalizacje i inne parametry jak wysokość nad poziomem morza, współrzędne geograficzne, szybkość i kierunek jazdy. Przeglądanie naszych materiałów jest możliwe równocześnie na mapie Google dzięki aplikacji MiVue Manager. Aplikacja jest bezpłatna i uruchomimy ją zarówno na PC jak i na MAC.

- Advertisement -

Kolejną bardzo ciekawą funkcją jest Parking, dzięki której kamera jest w fazie czuwania gdy pozostawiamy auto na parkingu. Wyposażenie w 3-osiowy czujnik przeciążeń X-Y-Z G-Sensor wyczuwa gdy nasze auto zostanie uderzone i automatycznie uruchamia nagrywanie. Dzięki temu mamy dużą szansę nagrać sprawcę kolizji. Nagrywanie włączy się samodzielnie również wtedy, gdy obraz przed kamerą nagle się zmieni (np. trzymamy auto w garażu bądź przed domem i ktoś podchodzi do samochodu). Należy zaznaczyć, że kamera potrzebuje do tej funkcji oddzielnego zasilania, którego nie ma w zestawie.

MIO MiVue 698 Dual-3

MIO MiVue 698 Dual ma także wbudowaną bazę fotoradarów. Dzięki GPS wideorejestrator ostrzeże nas, gdy będziemy zbliżali się do miejsca, w którym jest fotoradar. Możemy samodzielnie dodawać i usuwać fotoradary z bazy urządzenia. Mamy także wieczystą możliwość automatycznej aktualizacji tego spisu. Nowością jest funkcja ekonomicznej jazdy. Urządzenie analizuje to, w jaki sposób się rozpędzamy, z jaką prędkością jedziemy i na tej podstawie wskazuje nam na wyświetlaczu to czy jedziemy ekonomicznie czy nie. Wideorejestrator nagradza nas zielonym lub czerwonym listkiem.

W porównaniu do modelu 688, funkcja FCWS czyli system ostrzeżenia przed kolizją bądź niekontrolowanej zmianie pasa, nie uległa zmianie. Nadal włącza się dość często i to zupełnie bez powodu np. gdy samochód podjeżdża obok nas na skrzyżowaniu bądź sami do takiego dojeżdżamy. W rezultacie po raz kolejny wyłączyliśmy tę opcję.

Kamera sprawdzi także czy włączyliśmy światła oraz czy nie przekroczyliśmy prędkości obowiązującej na danym odcinku.

- Advertisement -

MIO MiVue 698 Dual Minusy

Poza denerwującą funkcją FCWS należy wspomnieć również o WDR. Jest to świetna rzecz, która znacząco polepsza kontrast w trakcie jazdy pod światło. Ciemniejsze miejsca stają się jaśniejsze a jaśniejsze są delikatnie przyciemniane. To, co nas po raz kolejny negatywnie zaskoczyło to jakość obrazu. Sprzęt nagrywa w rozdzielczości ponad FullHD, ale obraz włączonym WDR pełny jest pikseli, zniekształceń i zafarbów na różowy kolor. Zaskoczeniem było również to, że kamera nie przechodzi samoczynnie z menu do podglądu. Musimy własnoręcznie wyjść z menu bo urządzenie tego za nas nie zrobi. Przydałaby się tutaj możliwość regulacji np. ustawienia czasu 15-30 sekund jak w innych rejestratorach.

MIO MiVue 698 Dual-2

Za pomoc w realizacji materiału dziękuję Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej w Lublinie. Współpraca przy materiale: Michał Pich.

Zobacz także: Ranking wideorejestratorów 2016 na Wartokupic.

-reklama-

Podsumowanie

Reasumując. Kamera MIO MiVue 698 to wideorejestrator wyposażony w dwie kamery, co daje bardzo duże możliwości w konfiguracji. Dzięki dość długim przewodom, możemy podłączyć urządzenie niemal w każdym samochodzie osobowym. Na potrzeby testów sprawdziliśmy rożne ustawienia kamer w trolejbusie komunikacji miejskiej. Sprzęt zdał egzamin i mimo różnych warunków pogodowych nagrał obraz, na którym można bez problemu dostrzec tablice rejestracyjne innych pojazdów. Producent powinien jednak wypuścić nową aktualizację, która poprawi kodeki obrazu, by odciążyć procesor w trybie WDR.

Finałowy werdykt

Cena
7
Jakość nagrania w dzień
7
Jakość nagrania w nocy
7
Czy kupiłbym ponownie
7
-reklama-

Zobacz również:

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewiczhttps://jotem.in
Prowadzę bloga jotem.in od 2013 roku. Prywatnie zajmuje się programowaniem, marketingiem i zarządzaniem mediami. Hobbistycznie lubię robić zdjęcia oraz kręcić filmy.

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Przeczytaj recenzję var td_screen_width = window.innerWidth; if ( td_screen_width >= 1140 ) { /* large monitors */ document.write(''); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); } if ( td_screen_width >= 1019 && td_screen_width < 1140 ) { /* landscape tablets */ document.write(''); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); } if ( td_screen_width >= 768 && td_screen_width < 1019 ) { /* portrait tablets */ document.write(''); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); } if ( td_screen_width < 768 ) { /* Phones */ document.write(''); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); } […]

Więcej w tej kategorii

Komentarze

Najnowsze

Reasumując. Kamera MIO MiVue 698 to wideorejestrator wyposażony w dwie kamery, co daje bardzo duże możliwości w konfiguracji. Dzięki dość długim przewodom, możemy podłączyć urządzenie niemal w każdym samochodzie osobowym. Na potrzeby testów sprawdziliśmy rożne ustawienia kamer w trolejbusie komunikacji miejskiej. Sprzęt zdał egzamin i mimo różnych warunków pogodowych nagrał obraz, na którym można bez problemu dostrzec tablice rejestracyjne innych pojazdów. Producent powinien jednak wypuścić nową aktualizację, która poprawi kodeki obrazu, by odciążyć procesor w trybie WDR.Wideorejestrator MIO MiVue 698 Dual - recenzja